8 Mayıs 2010 Cumartesi

UK vs TR

Belki haberiniz vardır (of ya da yoktur nerden olacak? hürriyette fln seksi resimlerine tıklayınız haberlerinden fırsat kalmıyor ki gerçek haber almaya) ingilterede seçimler vardı bu hafta sonu.

ben de seçimlerden önceki pazartesi döndüm. yani seçimden önceki yoğunluğun en çok olması gereken günler. ama etrafta ne bayraklar vardı ne parti flamaları. ne duvarlar binalar ve ağaçlar adayların resimleriyle bezenmişti, ne de sürekli "gö-zün ay-dın tür-k-iyeeee ak güver-cin geli-yor" ya da "hayyyydi şimdi bütün oyylaaar anaaap'a" diye bağıran seçim otobüsleri.. seçime ilişkin tek gördüğüm şey kocaman bir billboard'da asılı yemek masasına oturmuş bir aile resmi, resmin üzerinde de bizim sorunlarımızı en iyi labour party anlar gibi birşey yazıyordu. (zaten bulunduğum şehirde de labour party almış en çok oyu) tabi biz ülke olarak ingilizlerden çok zengin olduğumuz için böyle bayrağa postere çöpe dökecek çok paramız var. demokratiklik konusunda da kuş kondurmayı pek severiz..

Bu arada belki yine duymuşsunuzdur, şu anki (yani seçimden önce ve koalisyon kuruluncaya kadar) başbakan olan Gordon Brown kendisine şikayetlerde bulunan bir yerel yönetim adayının ardından yaka mikrofonu açıkken "bigoted" (fanatik, toleranssız gibi bişey) dediği için-ve tabi bu duyulduğuiçin- sonrasında kadının evine gidip özür dilemiş. Bizde de Erdoğan ya da Arınç gidip özür dilemişlerdi değil mi hakaret ettikleri seçmenlerden..
hı hı evet..

Günün özlü sözü: Her toplum, layık olduğu şekilde yönetilir. (Montesquieu)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder