12 Şubat 2009 Perşembe

Penguen


Pengueni ara ara takip etmeye çalışırım. Kapakları ile sayfalarca yazıda anlatılabilecek olandan daha fazla şeyi anlatıyorlar. Yerel seçimler yaklaşırken seçmene dilenci gibi davranan partilerle ilgili güzel bir kartikatür koymuşlara kapağa. (ingilizcede buna clientelism deniliyor, türkçe karşılığı yok sanıyorum.)

İnsan neye üzüleceğini ya da kızacağını bilemiyor.

Siyasi partilerden aldıkları karşılığında oylarını satan seçmenlere mi kızmak lazım, onları bu hale getirenlere mi, bu durumdan istifade etmeye çalışan siyasilere mi, durumun farkında olmayarak hala bu yanlış çarkın dönmesine izin veren halka mı? Belki de bunların hepsi birbirini besleyen bir süreçtir. İnsanları fakir ve yardıma muhtaç bırakıp seçim zamanları ağızlarına bir parmak bal çalarak istedikleri kadar oy almak sanırım Türkiye'de politikacıların daha çok işine geliyor. özellikle kimsenin bilinçlenmesini ve bu kirli çarkın dönmesine itiraz etmelerini istemiyorlar.

Böyle olunca da insan hem kendi hem de ülkesinin geleceğine dair endişe duymaktan alıkoyamıyor kendini. Gerçekten çok üzücü..

Karikatür Kaynak: www.penguen.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder